Blog

GRUDZIEŃ / KREDYTY HIPOTECZNE I RYNEK NIERUCHOMOŚCI – PRZEGLĄD

Inwestowanie w nieruchomości wciąż główną motywacją zakupu mieszkania.
Wśród najczęściej pojawiających się powodów zakupu wciąż przeważają cele inwestycyjne - zakup mieszkania pod wynajem długoterminowy lub krótkoterminowy, ale też np. nabycie lokalu dla studiujących dzieci. To aż 35 proc. wszystkich transakcji. Zaraz po zakupach inwestycyjnych w statystykach pojawia się, zakup pierwszej nieruchomości (25 proc.). Przeprowadzka do większej nieruchomości to również częsta motywacja zakupu (24 proc.).
źródło
Inwestorze, upragnione obniżki cen nieruchomości są już odczuwalne. W tych dzielnicach potaniało!
W których dużych miastach koronawirus obniżył ceny ofertowe mieszkań? Choć średnia wycena mieszkań na największych polskich rynkach mieszkaniowych nieznacznie wzrosła od początku pandemii, w niektórych dzielnicach można liczyć na obniżki. Jak donosi Sonarhome.pl mowa tu o warszawskiej Pradze Północ, krakowskim Podgórzu, Bieńczycach, Grzegórzkach i Pogórzu Duchackim, w Gdańsku np. o Oruni, Nowym Porcie, Wrzeszczu czy Letnicy, we Wrocławiu są to zaś m.in. Klecina, Widawa, Gajowice, Borek
źródło
30-40 latkowie najaktywniejszą grupą wiekową kupującą mieszkania na kredyt w III kwartale 2020.
W III kw. br. osoby między 30. a 40. rokiem życia byli najbardziej aktywni wśród wszystkich kupujących nieruchomości. Zakupy dokonywane przez te osoby stanowią aż 44 proc. wszystkich transakcji. W porównaniu z III kwartałem 2019 roku, odsetek tej grupy wiekowej wynosił 35 proc., zatem w ogólnym rozrachunku wzrósł aż o 9%. Z kolei w wśród 40-50 latków, zakupu nieruchomości dokonało 17 proc. Odsetek transakcji jest tu mniejszy niż w III kw. 2019 r., kiedy było to 26 proc.
źródło
Kredyty będą jeszcze długo relatywnie tanie - twierdzi Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej.
Ekonomista wyraził przekonanie, że najbardziej optymalne obecnie wydaje się być utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. "Biorąc pod uwagę aktualną sytuację epidemiologiczną w naszym kraju uważam za wskazane utwierdzenie naszych obywateli w przekonaniu, że polska polityka pieniężna jeszcze przez długi czas będzie polityką o charakterze łagodnym. Z naszego doświadczenia RM Kredyty Hipoteczne wynika, że tam gdzie niskie stopy procentowe, tam marże bankowe idą do góry, dlatego jeżeli planujesz zakup nieruchomości i ma dla Ciebie znaczenie oprocentowanie kredytu to dzisiaj jest ono niższe niż będzie prawdopodobnie za kilka miesięcy ze względu właśnie na wyższe marże. Ten trend tłumaczę w jednym z ostatnich filmów na naszym kanale youtube Ronald Szczepankiewicz
link
Pandemia nie wpłynęła negatywnie na plany dotyczące zakupu nowych mieszkań lub domów.
Nawet 1,7 miliona osób w naszym kraju, czyli blisko 7 proc. dorosłych Polaków zamierza w ciągu najbliższych 12 miesięcy zainwestować we własną nieruchomość. Aż jedna piąta osób pomiędzy 30 a 39 rokiem życia myśli o zakupie nowego mieszkania lub domu w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Powyżej średniej znajduje się także grupa najmłodszych, wśród nich – 10 proc. zamierza kupić mieszkanie w ciągu roku. Plany zakupowe są szczególnie widoczne wśród rodziców. Aż jedna czwarta tej grupy zamierza kupić nowe mieszkanie w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Z badania wynika, że znacznie powyżej średniej w tym zakresie plasuje się grupa osób prowadzących własną działalność gospodarczą (24 proc. badanych, którzy jako główne źródło dochodów wskazało własną firmę).
źródło
Kredytobiorco pamiętaj o ustawowych wakacjach kredytowych.
O 57 proc. wzrosła w listopadzie wartość kredytów objętych ustawowymi wakacjami kredytowymi. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że z opcji odroczenia spłat na koniec miesiąca korzystało 8,3 tys. klientów indywidualnych. Wakacje kredytowe wprowadzone przez jedną z ustaw antykryzysowych znacząco różnią się od moratoriów proponowanych wcześniej przez banki. Warunki wstępne są bardziej restrykcyjne, ale zawieszenie spłat można nadal wykorzystać, także jeśli kredytobiorca popadł w kłopoty podczas jesiennej fali pandemii. Przypomnijmy, że o ustawowe wakacje kredytowe można starać się, jeśli kredytobiorca po 13 marca 2020 r. stracił pracę lub inne, główne źródło dochodów. UWAGA! Jeżeli planujesz zaciągnąć kredyt hipoteczny, może się okazać, że bank odmówi współpracy z powodu skorzystania z wakacji kredytowych. Są to wiadomości nieoficjalne, ale niestety prawdziwe.
29/12/2020