Blog

KWIECIEŃ 2021 / KREDYTY HIPOTECZNE I RYNEK NIERUCHOMOŚCI – PRZEGLĄD

Oprocentowanie kredytów spada od 100 miesięcy.
Ktoś kto zaciągnął kredyt mieszkaniowy pod koniec 2012 roku na odsetkach zaoszczędził już około 32 tys. zł. Wszystko przez spadające stopy procentowe. W skali kraju oszczędności idą w miliardy. na początku listopada 2012 roku podstawowa stopa procentowa wynosiła 4,75%. Od tego czasu – przez ostatnie 100 miesięcy – Rada Polityki Pieniężnej decydowała co miesiąc albo o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie, albo o cięciu stawek. W efekcie dziś podstawowa stopa procentowa wynosi już tylko 0,1%, a długi są dziś najtańsze w historii.
źródło
Pod koniec czerwca mija ważny termin dla kredytobiorców. Banki będą zmuszone zaproponować kredyty hipoteczne z okresowo stałym oprocentowaniem.
Główną zaletą kredytów ze stałym oprocentowaniem, jest pewność, co do wysokości comiesięcznych obciążeń. Rata kredytowa, która w przypadku zobowiązania ze zmienną stopą może wahać się wraz ze zmianami wskaźnika WIBOR, w „stałym" kredycie pozostaje niezmienna. Warto pamiętać, że to może oznaczać z punktu widzenia kredytobiorcy dodatkową korzyść (gdy stopy rosną, nasza rata zostaje taka sama), ale także może postawić go w gorszej sytuacji niż zwolenników oprocentowania zmiennego (stopy maleją, nasza rata niestety nie). 5 instytucji ma już takie produkty w swojej ofercie. Jakie to banki? Sprawdź nasze zestawienie ofert z oprocentowaniem stałym, znajdziesz je w raporcie na stronie 33.
źródło
raport
Polska dalej buduje! Liczba pozwoleń na budowę mieszkań wzrosła w lutym o 43,7 proc.
Liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym wzrosła w lutym br. o 43,7% r/r do 27 179, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 16,7%, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Warto zaznaczyć, że w okresie dwóch pierwszych miesięcy 2021 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 50,5 tys. mieszkań, tj. o 35,3% więcej niż w analogicznym okresie 2020 r.
źródło
Sejm skierował do Komisji Infrastruktury projekt ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz o Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Wniosek o odrzucenie rządowego projektu nie zyskał akceptacji większości posłów.
Projekt zakłada powstanie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, który ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej. Chodzi m.in. o eliminację ryzyka utraty przez nabywców wpłat środków finansowych dokonywanych na mieszkaniowe rachunki powiernicze.
źródło
Gdzie po najtańszy kredyt mieszkaniowy?
Kredyt na 90% LTV, czyli z 10% wkładem własnym cieszy się wśród kredytobiorców nieustającą popularnością. Chcesz poznać listę najciekawszych ofert z poszczególnych banków? Zapraszamy Cię do naszego rankingu, link do niego znajdziesz poniżej.
ranking
W kredytach hipotecznych nadeszła stabilizacja marż, zdolność w górę.
Marże kredytów hipotecznych w pierwszym kwartale 2021 r. ustabilizowały się, a produkty z 10-procentowym wkładem własnym wróciły do oferty kilku banków, a ich marże spadły poniżej rekordu odnotowanego w końcówce roku. Więcej przeczytasz w naszym przeglądzie ofert bankowych, który prezentujemy w raporcie na stronie 14.
źródło
raport
Chcesz kupić działkę budowlaną w jednym z największych polskich miast? Śpiesz się!
Rekord goni rekord. Działki budowlane w dużych miastach są najdroższe w historii Działki budowlane w największych miastach najdroższe w historii i nie widać spowolnienia wzrostu cen transakcyjnych. Druga fala pandemii koronawirusa, która napłynęła na rynek nieruchomości w IV kw. 2020 r., nie przyniosła obniżki cen transakcyjnych działek budowlanych, z jaką mieliśmy do czynienia podczas pierwszej fali pandemii. Kwoty wpisywane w aktach notarialnych dotyczących sprzedaży parcel pod budowę domu rosną nieprzerwanie od trzech kwartałów z rzędu.
źródło
Bądź na bieżąco - przegląd informacji z rynku kredytów hipotecznych i nieruchomości prezentujemy również na naszym kanale youtube Ronald Szczepankiewicz – PONIŻEJ ZNAJDZIESZ LINK do ostatniego materiału z tego cyklu.
link do YouTube Ronald Szczepankiewicz
04/2020