Blog

MAJ / KREDYTY HIPOTECZNE I RYNEK NIERUCHOMOŚCI – PRZEGLĄD

ZBP: Klienci złożyli ponad 800 tys. wniosków o zawieszenie rat kredytów.
Klienci indywidualni i firmy dotychczas złożyli w bankach ponad 800 tys. wniosków o odroczenie rat kredytów, z czego 675 tysięcy zostało rozpatrzone pozytywnie (ok. 85%) według stanu na 30 kwietnia br., poinformował Związek Banków Polskich (ZBP).
źródło
KNF: Wakacje kredytowe powinny być widoczne w BIK.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wydał komunikat, w którym podkreśla, że banki są zobowiązane do przekazywania do BIK aktualnych danych o stanie swoich zobowiązań. Obejmuje to również odroczenia spłat oferowane w związku z epidemią koronawirusa. "W związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej informacjami i wątpliwościami, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego podkreśla, że brak jest jakichkolwiek przesłanek merytorycznych lub prawnych, dla których obecne działania pomocowe realizowane w dobie pandemii przez podmioty nadzorowane – w szczególności banki – w zakresie 'wakacji kredytowych' miałyby nie podlegać raportowaniu przez kredytodawców do bazy Biura Informacji Kredytowej (BIK)".
źródło
BIK: popyt na kredyty mieszkaniowe z historycznym spadkiem -27,6%.
W ostatnim odczycie BIK Indeksu - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe zmaterializował się pesymistyczny scenariusz, o którym wspominano już przed miesiącem. Z najnowszych doniesień opublikowanych przez BIK wynika, że w kwietniu wartość wnioskowanych kredytów hipotecznych spadła o pokaźne -27,6%. Najnowszy z przedstawionych odczytów oznacza, że w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę o 27,6% niższą aniżeli w kwietniu 2019 roku. Prof. Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej, podkreśla, że jest to najniższy odczyt w liczącej sobie już kilka lat historii Indeksu. Jest on lustrzanym odbiciem sytuacji z lutego br. (+27,6%). Najświeższe dane BIK wskazują również, że w minionym miesiącu o kredyty mieszkaniowe zawnioskowało zaledwie 27,82 tys. kredytobiorców, względem 42,51 tys. rok wcześniej, co oznacza, że w ujęciu rocznym mieliśmy spadek na poziomie -34,6%. Jest to piąty najniższy wynik liczby wnioskujących, z jakim mieliśmy do czynienia od stycznia 2007 r.
źródło
Będą dopłaty do czynszów.
Nawet 1500zł. Będzie dopłata do opłacanych czynszów. Mogą na nie liczyć ci, którzy stracili pracę lub dochód z powodu epidemii. Rząd chce pomóc najemcom mieszkań, którzy nie mają pieniędzy na opłacenie czynszu i innych rachunków za mieszkanie, bo z powodu epidemii utracili pracę lub nie mają dochodów. Jak zaznaczono, od 1 lipca tacy najemcy będą mogli liczyć na dopłatę do dodatku mieszkaniowego.
źródło
W czasie pandemii najpopularniejsze są mieszkania z ogródkami, tarasami, balkonami.
Ograniczenia wprowadzone w związku z epidemią wpływają na to, jakich nieruchomości szukają Polacy - zainteresowaniem cieszą się mieszkania z tarasami, ogródkami lub przynajmniej balkonami. Rekordy popularności biją w ostatnich tygodniach działki rekreacyjne i rodzinne ogródki działkowe. Rekordowym zainteresowaniem cieszą się też domki holenderskie, domki drewniane, przyczepy kempingowe czy kampery.
źródło
19/05/2020