Blog

MAJ 2021 / KREDYTY HIPOTECZNE I RYNEK NIERUCHOMOŚCI – PRZEGLĄD

Jeszcze łatwiej o kredyt mieszkaniowy.
W drugim kwartale 2021 r. banki przewidują dalsze łagodzenie polityki kredytowej wobec gospodarstw domowych i sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz zachowanie kryteriów wobec dużych przedsiębiorstw - wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego w opracowaniu "Sytuacja na rynku kredytowym". Planowane jest zatem dalsze łagodzenie kryteriów polityki kredytowej i kontynuacja trendu silnego wzrostu popytu. "Prognozy zmian kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych w II kwartale 2021 r. są zróżnicowane, ale dominuje zamiar złagodzenia." – podaje NBP.
źródło
Dwie średnie pensje wystarczą, by w Warszawie wziąć kredyt na 90 mkw.
Rosnące wynagrodzenia i tanie kredyty powodują, że dziś z pomocą hipoteki można kupić mieszkanie większe niż do tej pory. Dzięki poluzowaniu polityki kredytowej przez banki, a także stosunkowo dobrym nastrojom na rynku pracy, popyt na kredyty hipoteczne jest obecnie najwyższy w historii. Kwota kredytu oczywiście zależy od banku, natomiast dzisiaj trzyosobowa rodzina, w której oboje rodzice pracują i każde z nich przynosi do domu po "średniej krajowej", mogłaby pożyczyć w ramach 30-letniego kredytu prawie 728 tys. zł, czyli o prawie 41 tys. zł więcej niż przed rokiem. Jeśli więc rodzina ta chciałaby wykorzystać taką zdolność kredytową do cna, a do tego miała 20-proc. wkład własny, to mogłaby celować w zakup mieszkania wartego nawet 910 tysięcy złotych!
źródło
Zastanawiasz się nad zakupem mieszkania? Taniej już nie będzie.
Jak donoszą analitycy PKO BP ceny mieszkań w Polsce będą w dalszym ciągu rosły. Specjaliści tego największego polskiego banku zaznaczają, że powodem są drożejące grunty, materiały i koszty pracy. W przypadku cen gruntów pod zabudowę, w 2020 r. zaobserwowano wzrost nawet o ok. 20%, zaś w cenach materiałów budowlanych widać wzrost nawet o ok. 60% - w okresie od listopada 2020 do marca 2021. Dodatkowo jak tłumaczy bank, branża budowlana cierpi na niedobory wykwalifikowanych pracowników budowlanych i konkurencja o nich między poszczególnymi segmentami budownictwa jest ogromna. Jeżeli myślisz więc o zakupie mieszkania w najbliższych latach i nie chcesz przepłacić, być może warto jest rozważyć transakcję raczej szybciej niż później.
źródło
Gdzie najszybciej uzyskasz kredyt mieszkaniowy?
Według naszych danych biorąc pod uwagę czas kalendarzowy deklarowany przez bank do uzyskania decyzji kredytowej przy wniosku z operatem prym wiodą PKO BP (10-14 dni roboczych) oraz Alior (12-15 dni roboczych). Więcej na ten temat przeczytasz na stronie 33 raportu!
raport
Bądź spokojny o stopy procentowe, przynajmniej do lutego 2022 roku.
Członkini Rady Polityki Pieniężnej Grażyna Ancyparowicz nie widzi możliwości podwyżek stóp proc. do końca swojej kadencji w Radzie w lutym 2022 r. i ocenia, że RPP nie powinna wspominać w komunikatach o obniżkach stóp, bo nic by one nie dały. Jej zdaniem inflacja po wybiciu ponad 3,5 proc. wróci pod koniec 2021 r. do pasma odchyleń, a niskie stopy procentowe powinny być utrzymywane na dłużej, żeby chronić zadłużone kredytami gospodarstwa domowe i rynek pracy.
źródło
Ogródki działkowe w cenie!
Od 10 do nawet ponad 100 tys. zł – takie stawki widnieją w ogłoszeniach dotyczących odstąpienia prawa do użytkowania ogródka działkowego. W największych miastach ze świecą szukać działek położonych w dobrej lokalizacji i utrzymanych w dobrym stanie. Dostępność działek różni się w zależności od położenia. Większe szanse na uzyskanie praw do użytkowania bezpośrednio od Rodzinnych Ogrodów Działkowych dają działki zlokalizowane z dala od dużych miast i atrakcji turystycznych, np. jezior. Łatwiej stać się także użytkownikiem działki gorzej zagospodarowanej, bez dodatkowej infrastruktury, altaną w nie najlepszym stanie i małą liczbą nasadzeń. W Polsce znajduje się ponad 910 tys. działek należących do ponad 4,6 tys. ogrodów działkowych. Jak szacują przedstawiciele Polskiego Związku Działkowców, wolnych działek w ROD-ach jest obecnie mniej niż 1-2 proc, a najtrudniej dostępne są w okręgach: łódzkim, śląskim, poznański, podlaskim, małopolskim, podkarpackim i kujawsko-pomorskim.
źródło
Interesuje Cię najkorzystniejszy cenowo, czyli najtańszy kredyt hipoteczny?
Koniecznie sprawdź listę najciekawszych ofert z poszczególnych banków, gdzie przestawiamy najpopularniejsze kredyty z 10% wkładem własnym!
przejdź do rankingu
Nowy Ład Hipoteczny.
W ramach Nowego Ładu, pojawiła się propozycja skierowana do Polaków, którzy nie mają własnego mieszkania. Jest to bardzo liczna grupa rodaków, ponieważ bazując na danych Eurostatu można oszacować, że tylko w grupie wiekowej od 25 do 34 lat około 2,5 mln osób mieszka z rodzicami. Jaka jest dokładnie rządowa recepta na rozwiązanie tego problemu? Osobom w wieku do 40 lat rząd udzielać będzie gwarancji do zakupu nieruchomości na kredyt. Kwota tej gwarancji ma wynosić do 100 tys. złotych i ma opiewać na maksymalnie 40% jej ceny. Więcej szczegółów poznamy, gdy pojawi się projekt ustawy, wówczas napiszemy o tym szerzej w naszym raporcie.
źródło
Bądź na bieżąco - przegląd informacji z rynku kredytów hipotecznych i nieruchomości prezentujemy również na naszym kanale youtube Ronald Szczepankiewicz – PONIŻEJ ZNAJDZIESZ LINK do ostatniego materiału z tego cyklu.
link do YouTube Ronald Szczepankiewicz
05/2020