Blog

MARZEC 2021 / KREDYTY HIPOTECZNE I RYNEK NIERUCHOMOŚCI – PRZEGLĄD

Polacy chętnie korzystają z kredytów mieszkaniowych. BIK Indeks - Popytu na Kredyty Mieszkaniowe kolejny miesiąc na plusie.
BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe wyniósł 17,1% co oznacza, że w lutym 2021 roku w porównaniu do tego samego miesiąca roku 2020 banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 17,1%. Liczba wnioskujących o kredyt hipoteczny wzrosła w porównaniu z lutym 2020 o +9,9% i wyniosła 47,14 tys. tys. Wzrost liczby wnioskujących jest jeszcze bardziej imponujący w porównaniu do stycznia 2021 - o 25,9%. Porównując do minimum z kwietnia 2020 r. liczba ta wzrosła aż o 69,5%.
źródło
Kredyty dalej będą przystępne. „Prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych podczas tej kadencji Rady Polityki Pieniężnej wynosi zero"
- tymi słowami Adam Glapiński prezes NBP odniósł się do spekulacji dotyczących zmian poziomu stóp procentowych. „Jeśli wyjdziemy na ścieżkę zdecydowanego, szybkiego, ustabilizowanego wzrostu, to wtedy się zastanowimy. Nic nie zapowiada tego, żeby stopy procentowe w najbliższym czasie były podwyższane" – dodaje. Szef NBP powiedział, że w związku z tym scenariusz obniżenia stóp procentowych nadal istnieje. „On w ostatnim czasie jest mniej prawdopodobny, mało prawdopodobny, bo mamy to ożywienie, ale wszystko zależy od tego, co się będzie działo z rozwojem koronawirusa. NBP obserwuje sytuację, jaka w związku z pandemią panuje w krajach graniczących z Polską. Jeśli szok pandemiczny będzie się nasilał, to gospodarka będzie pogrążała się w szoku i możemy wrócić do scenariusza obniżenia stóp procentowych, żeby temu przeciwdziałać".
źródło
Szykuje się dobry rok dla kredytów hipotecznych - sprzedaż kredytów mieszkaniowych w 2021 roku przekroczy 60 mld zł.
Bieżący rok będzie porównywalny z 2020 pod względem wartości nowo udzielonych kredytów hipotecznych - przekroczy ona poziom 60 mld zł, poinformował przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych Związku Banków Polskich (ZBP) Jacek Furga. Wartość umów kredytów hipotecznych zawartych w 2020 roku wyniosła 60,67 mld zł.
źródło
Styczeń 2021 był najlepszym miesiącem w historii dla deweloperów.
Pierwszy miesiąc tego roku był najlepszym styczniem w historii pod względem liczby rozpoczynanych przez deweloperów inwestycji. Styczeń zazwyczaj nie sprzyja rozpoczynaniu nowych inwestycji przez deweloperów. Spowodowane jest to m.in. niesprzyjającą aurą pogodową i powolnym budzeniem się rynku po przerwie świąteczno-noworocznej. W rezultacie styczeń najczęściej bywa miesiącem o najmniejszej liczbie startujących projektów budowlanych. W tym roku, trend się jednak zmienił.
źródło
Coraz łatwiej o najtańsze hipoteki w historii. Zdolność kredytowa Polaków jest rekordowa.
Od stycznia 2021 roku w większości banków można się ubiegać o kredyt z 10-proc. wkładem własnym – przekonaj się sam i sprawdź nasz przegląd ofert bankowych na stronie 16. Od początku tego roku banki w sposób znaczący zliberalizowały politykę kredytową, by zwiększyć liczbę udzielonych kredytów. Obecnie widoczny jest spadek marż kredytowych do poziomu sprzed epidemii, rosną możliwości zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego przez osoby zatrudnione na tzw. umowach śmieciowych i przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Niskie oprocentowanie kredytów i rosnące wynagrodzenia powodują, że zdolność kredytowa Polaków jest rekordowa, co wpływa też na kwoty, które banki skłonne są pożyczyć na zakup mieszkań.
źródło
Najtańsze mieszkania w polskich miastach - można kupić tanio, ale z dala od centrum.
Warszawa i Gdańsk są na czele zestawienia minimalnych cen ofertowych za małe mieszkanie (ok. 30 mkw.). Tam stawki zaczynają się odpowiednio od 7 800 zł (na Białołęce) i 7 200 zł (na Stogach). Wysoko są też Lublin (6 800 zł) i Rzeszów (6 700 zł), czyli miasta, w których ceny mieszkań są relatywnie niższe. Natomiast co najmniej 6 600 zł trzeba zapłacić za 1 mkw. średniego mieszkania (ok. 50 mkw.) w Warszawie na Białołęce. Nieco mniej, bo 5 300 zł w Rzeszowie i 5 100 zł na poznańskim Nowym Mieście.
źródło
Bądź na bieżąco - przegląd informacji z rynku kredytów hipotecznych i nieruchomości prezentujemy również regularnie na naszym kanale youtube Ronald Szczepankiewicz
link do YouTube Ronald Szczepankiewicz
03/2020