Blog

ROBERT I KIM KIYOSAKI – 6 SPOSOBÓW DLA POCZĄTKUJĄCYCH
NA SFINANSOWANIE INWESTYCJI

Jesteś gotowy, aby zakupić swoją pierwszą nieruchomość na wynajem, ale nie wiesz skąd wziąć pieniądze? Jeśli 2021 to rok, w którym w końcu zdecydowałeś się dokonać pierwszej inwestycji w nieruchomości, to nasze gratulacje. To bardzo ekscytujące. Cieszymy się, że chcesz zrobić pierwszy krok na drodze do wolności finansowej. Oczywiście, gdy już znajdziesz właściwą nieruchomość na wynajem i będziesz gotowy do zawarcia transakcji, być może pojawi się pytanie: Gdzie znajdę pieniądze na inwestycję? No tak, jak znaleźć pieniądze to pytanie za milion dolarów!
ZMIEŃ SWOJE PODEJŚCIE, ZNAJDŹ PIENIĄDZE
Nie martw się! Poszukiwanie źródła finansowania inwestycji to jedna z naszych specjalności. Nawet dla inwestorów z niewielkim doświadczeniem jest to część równania, z którą mają największy problem. Niestety wiele osób poddaje się, zanim jeszcze na dobre zacznie, podnosząc ręce w geście bezradności i wykrzykując: Nie stać mnie na to, aby inwestować! Jednak jak uczył bogaty ojciec: Za każdym razem, gdy wypowiadasz słowa „Nie stać mnie na to", Twój umysł automatycznie się wyłącza.

Dzieje się tak dlatego, że biedne rodziny posiadają nastawienie ukierunkowane na niedostatek. Za każdym razem, gdy biedny ojciec chciał czegoś, co nie było ujęte w domowym budżecie, odmawiał sobie tego, mówiąc: Nie możemy sobie na to pozwolić. Gdy Robert prosił o nową zabawkę lub jego matka potrzebowała nowej sukienki, jego biedny ojciec odpowiadał: Nie stać nas na to. Cóż za ograniczająca mentalność, która towarzyszy Ci przez całe życie!

Z drugiej strony bogaty ojciec nauczył Roberta, że bogate rodziny posiadają nastawienie ukierunkowane na dostatek. Zamiast mówić, że nie mogą sobie na coś pozwolić, zadają sobie pytanie: Co trzeba zrobić, aby to osiągnąć? Postrzegają rzeczy, które chcą kupić, jako motywację do zaprzęgnięcia swoich pieniędzy do pracy, aby sfinansować zakup. Zamiast pozwolić, aby osobiste finanse ich pokonały, traktują je jak grę, w której chcą wygrać. Może już czas, abyś zaczął myśleć jak bogaci?
FINANSOWANIE INWESTYCJI DLA POCZĄTKUJĄCYCH W RZECZYWISTOŚCI
Najczęstszym powodem zniechęcenia ludzi, gdy zaczynają inwestować, jest przekonanie, że na starcie potrzebują własnych pieniędzy. Nic bardziej mylnego! W zasadzie wykorzystywanie własnych pieniędzy uznalibyśmy za oznakę małej inteligencji finansowej. Zgadza się, nie jest to zbyt kreatywne rozwiązanie problemu, ani nie jest to najkorzystniejsza finansowo dostępna opcja. A zatem, jeśli zastanawiasz się, skąd wziąć pieniądze, zrób to, co robią eksperci inwestycyjni: skorzystaj z Pieniędzy Innych Ludzi (PIL). To z ich pomocą powinieneś inwestować. Zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe? Wcale nie. Zdziwiłbyś się, ile wokół Ciebie osób czeka na właściwą propozycję, aby zainwestować swoje pieniądze. Twoje zadanie? Dostarczyć im ofertę nie do odrzucenia.
JAK ZNALEŹĆ PIENIĄDZE?
Dla większości osób pierwszym przystankiem na drodze do zaciągnięcia pożyczki lub pozyskania dodatkowych funduszy jest bank. Jednak, gdy odrzuci on wniosek z powodu stosunku zadłużenia do dochodu, braku zdolności kredytowej lub niewystarczającego zabezpieczenia, czują się oni zniechęceni. Trzeba jednak pamiętać, że banki bardzo często nie pożyczają pieniędzy na wszystkie rodzaje nieruchomości lub biznesów, którymi zainteresowani są inwestorzy.

To właśnie z tego powodu trzeba poszukiwać innych źródeł finansowania. Poniżej znajdziesz kilka sposobów na pozyskanie PIL:
1. Rodzina i przyjaciele
Teraz, gdy już wiesz, że inwestowanie w nieruchomości dzięki PIL jest wykonalne, być może będziesz chciał zwrócić się do swojej rodziny lub przyjaciół, aby wspólnie z Tobą zainwestowali. Bardzo często jest to pierwsze miejsce, będące alternatywą dla banku, gdzie możesz pozyskać środki. Umowa wygląda mniej więcej tak: Ty oferujesz swój czas i wysiłek, a oni swoje pieniądze. Jeśli zdecydujesz się wybrać tę ścieżkę, pozwól że damy Ci dwie rady:

A) Traktuj swoją rodzinę i przyjaciół jak inwestorów, a nie jak ludzi, których kochasz i którzy starają się Ci pomóc. Bądź profesjonalistą, spisz umowę i zrób wszystko, aby otrzymali świetny zwrot z inwestycji.

B) Ze względu na emocje, jakie towarzyszą wspólnemu inwestowaniu z bliskimi, nie zawsze polecamy tę ścieżkę. Silne relacje nie są warte ryzyka niepowodzenia, które towarzyszy inwestycji. Jak się za chwilę przekonasz, fundusze możesz pozyskać również z innych źródeł obarczonych w mniejszym stopniu konsekwencjami osobistymi.

2. Finansowanie przez sprzedawcę (właściciela)
W przypadku nieruchomości na wynajem, właściciel działa jak bank. Zawierasz umowę pożyczki ze sprzedawcą, który określa jej wysokość, oprocentowanie i termin spłaty. Istnieje wiele powodów, dla których sprzedawca może się na to zdecydować – być może jest już zmęczony swoją pracą na rzecz utrzymania nieruchomości, a może po prostu poszukuje stałego źródła dochodu w formie odsetek od swoich pieniędzy, zamiast przychodu z najmu, który podlega okresowym wahaniom. Nigdy nie zaszkodzi zapytać właściciela, czy jest zainteresowany tego typu umową i przystąpić do negocjacji.
3. Finansowanie za pomocą przychodu pasywnego
Dla przykładu kupujesz biznes i dogadujesz się ze sprzedawcą, pożyczkodawcą albo inwestorem, że spłacisz go za pomocą zysków, które otrzymasz z biznesu w postaci przychodu pasywnego. Oznacza to w zasadzie pożyczkę z przychodu pasywnego, który planujesz osiągnąć w przyszłości.
4. Finansowanie przez pożyczkodawcę
Istnieje wiele rodzajów pożyczkodawców. To właśnie dlatego warto mieć w zespole doświadczonego Eksperta kredytowego lub brokera biznesowego. Wiedzą oni, którzy pożyczkodawcy udostępniają środki na konkretne rodzaje inwestycji. A co najlepsze, to pożyczkodawca płaci wynagrodzenie Eksperta, a nie Ty! (Ronald – płacisz Ty, ale koszt jest taki sam jakbyś wszystko załatwił osobiście)
5. Przejęcie kredytu hipotecznego
W przypadku nieruchomości obciążonych kredytem masz możliwość przejęcia istniejącego zobowiązania – tak jakbyś sam zaciągnął pierwotny kredyt – przy znacznie mniejszym wysiłku z Twojej strony. Oczywiście musisz wziąć pod uwagę aktualne warunki kredytu, do których należą oprocentowanie, termin spłaty i inne detale. Prawdopodobnie w bonusie otrzymasz także niższe koszty zamknięcia.
6. Inni inwestorzy
Istnieje wiele osób posiadających pieniądze, ale nie mających czasu lub doświadczenia w poszukiwaniu i zarządzaniu określonymi inwestycjami. Jeśli udowodnisz, że Twoja inwestycja przyniesie im solidny zwrot i posiadasz gotowy zespół, być może zgodzą się na prowadzenie z Tobą interesów. Przykładowo chcesz kupić nieruchomość, ale bank wymaga od Ciebie udziału własnego w wysokości 25% jej wartości – możesz wykorzystać prywatnych inwestorów do uzbierania tej kwoty. Jak namówić ich do przekazania Ci pieniędzy? Będziesz musiał stworzyć solidny prospekt inwestycyjny, z którego wynikać będzie potencjalny zwrot z inwestycji.
KONKLUZJA: PIENIĄDZE MOŻNA ZAWSZE ZNALEŹĆ
Znalezienie odpowiedniego źródła finansowania konkretnej inwestycji zajmie Ci trochę czasu, dlatego sprawdź swoje możliwości w zakresie wyżej wspomnianych opcji. Jednak najważniejsze, co chcieliśmy Ci dzisiaj przekazać to to, że powinieneś usunąć te słowa ze swojego słownictwa: Nie stać mnie na to. Zawsze istnieją pieniądze, które można pozyskać na inwestycję i nie muszą one pochodzić z Twojej kieszeni. Jak mówi stare powiedzenie: Tam, gdzie jest wola, tam znajdzie się sposób!

Bądź kreatywny i znajdź sposób, aby zawsze rozwiązać problem na swoją korzyść.

ROBERT I KIM KIYOSAKIJeżeli artykuł Ci się podobał, koniecznie przeczytaj
książki napisane zarówno przez Roberta jak i Kim Kiyosaki
– lektury te zmieniły życie tysiącom ludzi na całym świecie!

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ - LINK!

Robert i Kim Kiyosaki 04/2021